Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2021 in Internet |

Skrót HTML – co się za nim kryje?

Każda osoba, która miała w swoim życiu do czynienia z komputerem i siecią internetową z pewnością spotkała się z pojęciem HTML. Czy jednak każda z tych osób wie, co oznacza skrót HTML? Okazuje się, że przy próbie wyjaśnienia zwykle pojawiają się kłopoty. Wiele osób ma różne luźne – i słuszne – skojarzenia, jednak nie jest w stanie ich doprecyzować. Warto więc wyjaśnić sobie to pojęcie.

Co oznacza skrót HTML?

HTML jest skrótem pochodzącym od angielskich słów HyperText Markup Language, co w tłumaczeniu na język polski oznacza nic innego, jak hipertekstowy język znaczników. Wykorzystywany jest on do tworzenia dokumentów hipertekstowych. HTML ma wiele praktycznych zastosowań, przede wszystkim pozwala na opisanie struktury informacji, które znajdują się wewnątrz danek strony internetowej. Nadaje odpowiednie znaczenie semantyczne fragmentom tekstu, tworzy hiperłącza, akapity czy nagłówki, osadza w treści różne pliki – dokumenty, zdjęcia itp. – i tak dalej. Dzięki HTML możliwe jest określenie tego, w jaki sposób dany dokument wyglądac będzie, gdy wyświetlony zostanie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Komponenty języka HTML

Język HTML składa się z kilku domponentów, a mianowicie znaczników i związanych z nimi atrybutów, typów danych, referencji znakowych, dwołań w postaci encji i deklaracji typu dokumentu. Znaczniki – inaczej określane także mianem tagów – to znaki bądź słowa kluczowe, które przypisane są do danego fragmentu informacji, takiego jak tekst lub plik multimedialny. Typy danych to między innymi m.in. skrypty, dane arkuszy stylów, identyfikatory, nazwy, adresy URI, liczby, jednostki miary długości, języki, deskryptory mediów, kolory, kodowania znaków, data i czas.

HTML praktyczne zastosowanie

Mówiąc najprościej HTML jest językiem używanym do tworzenia stron internetowych. Każda osoba, która chce zająć się tą problematyką zawodową bądź hobbystycznie powinna być z nim zaznajomiona. Wiele osób przyswaja wiedzę związaną z HTML indywidualnie, korzystając na przykład ze szkoleń dostępnych online, w tym także za darmo. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby tworzone przez nas witryny były w pełni profesjonalne, funkcjonalne i atrakcyjne na przykład pod kątem graficznym warto zastanowić się nad udziałem w profesjonalnym szkoleniu pod okiem specjalistów. Wówczas z naszego hobby czy też chęci stworzenia własnej strony wyniknąć może coś więcej, być może nawet zwiążemy się z tym zawodowo – jest to z pewnością przyszłościowa praca, którą warto wziąć pod uwagę.