Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 1, 2021 in Biznes |

Jak wybrać dobry zasilacz do komputera?

Zasilacz komputerowy stanowi jeden z komponentów, który leży u podstaw prawidłowego funkcjonowania każdego systemu. Użycie niewłaściwego zasilacza może się wiązać z poniesionymi kosztami z tego powodu. Jak wybrać odpowiedni zasilacz do komputera stacjonarnego?

Budowa zasilacza

Zasilacz jest zbudowany głównie z przewodów, które odprowadzają prąd do całego systemu. Zasilacz podłączamy do 24-pinowego złącza płyty głównej. Ta część zasilacza służy do zasilenia układów PCIe i chipset. Kolejnym jest 4/8 złącze procesora, przez które jest doprowadzany prąd do zasilania procesora. 6/8 złącze PCIe doprowadza zasilanie do złącza PCIe. Karta graficzna pobiera prąd właśnie z tego złącza. Złącze zasilania SATA zasila wszystkie urządzenia, które wymagają SATA. Z kolei 4-pinowe złącze Molex jest rzadziej już wykorzystywane, ale można je spotkać do zasilania pompy chłodzenia cieczą.

Wybór mocy zasilacza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w temacie zasilacz komputer jest o tym, jakie mogą mieć moc. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo to zależy od wielu rzeczy. Duże i złożone systemy będą wymagały mocniejszego zasilacza, nierzadko system chłodzenia cieczą czy też wysokiej klasy płytę główną. Niemożliwe jest dopasowanie jednej mocy zasilacza, który będzie pasował do każdego komputera. W Internecie są dostępne kalkulatory, które w przybliżeniu pokażą Ci, jaką  moc powinien mieć zasilacz komputer. Wybierając zasilacz z większą mocą, należy pamiętać, że w rzeczywistości nie będzie on pobierał maksymalnej mocy. Dzieje się tak, ponieważ system pobiera określoną ilość mocy, czyli tyle, ile potrzebuje. Wyższa moc zasilacza absolutnie nie wiąże się z większą mocą. Nie ma też żadnej korzyści z zasilacza o większej mocy, jeśli nie ma jak jej spożytkować.

Bezpieczne działanie zasilacza

Zasilaczowi jest potrzebna odpowiednia ochrona, jak dla każdego urządzenia elektronicznego. Płyta główna komputera i zasilacz to elementy komputera, które łączą się ze wszystkimi komponentami. Kupując obudowę na komponenty komputera trzeba zwrócić uwagę, czy wejście na zasilacz zostało dobrze zabezpieczone. Oprócz bezpieczeństwa liczy się także sprawność samego zasilacza. Większa sprawność zasilacza oznacza, że będzie on pobierał mniej prądu, a tym samym generować mniej ciepła. Większa sprawność zasilacza oznacza, że będzie trzeba za niego zapłacić więcej.

Wybór zasilacza powinno być przemyślanym wyborem. Nie ulegajmy promocjom świątecznym, nie biorąc pod uwagę jego parametrów. Dobry zasilaczz będzie działał przez wiele lat. Twój komputer z czasem będzie Ci za to wdzięczny.