Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2021 in Biznes |

Rodzaje komputerów i ich klasyfikacja

Na rynku komputerowym dostępnych jest wiele różnych modelów komputerów, zarówno przenośnych, jak i nowoczesnych. Na podstawie kilku parametrów możemy sklasyfikować poszczególne rodzaje komputerów. Jak to wygląda w praktyce?

Typy komputerów

Poszczególna klasyfikacja komputerów pozwala na dokładniejsze się zapoznanie z tego typu urządzeniami. Komputer stacjonarny jest typem komputera, którego przenoszenie z inne miejsce może stanowić nie lada wyzwanie. Nie możemy go zabrać w podróż, ale pracownicy biurowi bardzo go cenią. Na wyjazdy najlepiej się nadają małe laptopy, które z łatwością wchodzą do walizki i są bardzo poręczne. Ich cena jest także niska, co przemawia na jego korzyść. Niestety ze względu na niską cenę montowane są w nich słabsze komponenty. Do prac biurowych na wyjeździe będzie wprost idealny. Małe komputery przenośne sprawdzą się także na konferencję za granicą, kiedy chcemy coś szybko sprawdzić w Internecie. Absolutną nowością są komputery kieszonkowe, które zwykle są połączone ze smartfonem.

Komputery do domu

Chcąc pracować z domu często wybieramy komputery stacjonarne z więcej niż dwoma monitorami. W dobie pandemii takie stanowiska były na miarę złota. Często w domach naukowców można znaleźć superkomputery, które są wykorzystywane do skomplikowanych obliczeń matematycznych. Szybkość przetwarzania superkomputerów mierzona jest w operacjach zmiennoprzecinkowych (FLOPS). Warto podkreślić, że takie komputery są produkowane w pojedynczych egzemplarzach, umieszczane w jednostkach naukowych. Superkomputery o gorszych parametrrrach znajdują się w domach, ale nielicznych. Warto zwrócić uwagę jeszcze na inne komputery, a mianowicie mainframes. Ten komputer w przeciwieństwie do superkomputera nie posiada dużej mocy obliczeniowej, a jego wysoką wydajność można zauważyć tylko przy operacjach wejścia i wyjścia.

Mamy jeszcze minikomputery

Minikomputery są ostatnią pozycją na polu klasyfikacja komputerów. Minikomputery powstały w latach 50 jako odpowiednik komputera osobistego. Minikomputery zostały zbudowane w oparciu o układy scalone lub tranzystory. Ten rodzaj komputera często jest umieszczany w pracowniach informatycznych na uczelniach. Nie wymaga on zamontowania chłodzenia. Modułowa obudowa często jest montowana z tyłu monitora lub po prostu obok.

Komputery są używane przez nas zarówno w pracy, jak i w domu. Wybór komputera będzie w dużej mierze zależał od tego, do jakich prac będziemy go potrzebowali. Ekonomiczne korzystanie w pracy i w domu z jednego komputera nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.