Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 11, 2021 in Różne |

Płyta główna i jej porty oraz złącza

Płyta główna jest podstawą komputera, dlatego jej budowa może niektórych przerażać. Jeśli dobrze znamy złącza na płycie głównej, to złożenie komputera nie będzie większym problemem. Dzisiejszy wpis przybliży poszczególne złącza.

Złącza z tyłu płyty głównej

Na początku przyjrzyjmy się wejściom z boku płyty głównej. Służą one do podłączenia urządzeń w komputerze. Pierwszym złączem jest złącze PS2 przeznaczone dla klawiatury i myszy starego typu, obecnie podłączamy je przez złącze USB. Port VGA jest przeznaczony do nalogowego podłączenia monitorów. Złącze DVI-D jest przydatne w przypadku, kiedy korzystamy z zintegrowanej karty graficznej znajdującej się w płycie głównej. Do wcześniej wspomnianych złącz USB, wpinamy praktycznie większość urządzeń, w tym drukarkę, myszkę, klawiaturę, dyski zewnętrzne czy też kontrolery do gier. Port Ethernet służy do obsługi kabla RJ-45, czyli po prostu kabla od Internetu. Ostatnim złączem jest to przeznaczone na kanały audio, czyli do podłączania słuchawek i mikrofonu.

Mostek północny

W tej części płyty głównej znajduje się mostek północny. Kolejne złącza na płycie głównej znajdują się w jej górnej części. Złącze EPS jest złączem zasilającym, do którego wpinamy zasilacz. To złącze odgrywa olbrzymią rolę, ponieważ jest niezbędne do doprowadzenia prądu. Idąc w prawą stronę, mamy sloty na pamięć RAM. Za slotami znajduje się złącze 24-pinowe, które także jest złączem zasilającym.

Mostek południowy

Ta część płyty głównej nazywana jest mostkiem południowym. Zaczynamy od PCI-Express dla kart graficznych w wersji 2.0. Pod spodem znajduje się złącze PCI dla rozszerzeń. Po prawej stronie mamy porty SATA do podłączenia dysków twardych. Poniżej znajdują się porty ATA, do których wpinamy dyski starego typu. Ostatnim elementem jest bateria BIOS-u, którą ciężko przegapić, znajdująca się pomiędzy złączami PCI a portami SATA.

Micro ATX

Micto ATX różni się od ATX tym, że mostek północny i południowy został zastąpiony przez centrum kontroli urządzeń peryferyjnych. Znajdują się tutaj takie same elementy jak we wcześniej wspomnianych mostkach, czyli bateria BIOS, złącze PCI-Express i porty SATA.

Płyta główna posiada złącza, które mogą nie być używane, jak złącze dla starego typu myszek i klawiatury. Nie zmienia to faktu, że płyta główna jest podstawą do dobrze działającego komputera. Znajomość poszczególnych elementów ułatwi wpinanie poszczególnych elementów. Należy to robić zdecydowanie, ponieważ źle wpięty kabel przekłada się na awaryjność danego komponentu i niekoniecznie jest związany z jego uszkodzeniem.