Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 1, 2021 in Różne |

Jak działa pamięć podręczna dysku twardego?

Komputery osobiste, zwane również komputerami PC cechują się skomplikowaną budową. Komputer posiada wiele komponentów, które stale ze sobą współpracują. Co to jest pamięć cache dysku twardego? Czy pamięć podręczna ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest pamięć podręczna dysku twardego?

Pamięć podręczna dysku twardego to pamięć, która działa na zasadzie bufora. Pamięć ta stara się używać pamięci tymczasowej na dysku twardym, jednocześnie zapisując trwałe informacje na obracających się talerzach. Istnienie pamięci podręcznej na dysku twardym jasno wynika z istnienia mikroskopijnych kontrolerów, które pomagają przetwarzać zawartość dysku. Krótko mówiąc, wszystko jest filtrowane.

Jak jest zbudowany dysk twardy?

Podstawowym elementem dysku twardego jest zespół wirujących talerzy. Talerze zamontowane są na osi, napędzane przez silniczki elektryczne. Zapis i odczyt danych zapewniają głowice przypadającą na jedną powierzchnię talerza. We wewnętrznej części talerza znajduje się cylinder, który posiada sektory. Poniżej głowicy znajduje się układ sterujący, który składa się z procesora sygnałowego, pamięci ROM zawierające oprogramowanie proceduralne, interfejs sygnałowy i pamięć RAM.

Jak to działa?

Dyski twarde służą do odczytywania i zapisywania danych. Sprawna praca dysku twardego jest osiągnięcie absolutnie niezbędnej prędkości obrotowej. Jest to ważne ze względu na prędkość głowic, które są utrzymywane przez poduszki powietrzne. W stanie spoczynku głowice stykają się bardzo blisko jego osi. Głowice magneto-rezystywne biorą czynny udział w zapisie i odczycie danych. Podczas odczytu następuje zmiana rezystancji głowicy, a zapis poprzez zmianę natężenia pola elektromagnetycznego generowanego przez głowicę zapisującą.

Czy można wyłączyć pamięć cache?

Ta opcja jest domyślnie włączona, ale tę opcję możemy także wyłączyć, ale tylko w przypadku dysków wewnętrznych. W przypadku dysków zewnętrznych taka opcja w ogóle nie jest dostępna. Opcja wyłączenia pamięć cache dysku twardego znajduje się w Menedżerze Urządzeń, w zakładce Stacje Dysków, a następnie klikając w zakładkę Zasady. Wyłączamy pierwszą opcję dotyczącą buforowania i zatwierdzamy. W ten sposób obsługa pamięci cache na dysku została wyłączona.

Pamięć cache w dysku jest potrzebna ze względu na ilość prac związanych z danymi. Pamięć podręczna nie zajmuje dużo miejsca, a zrezygnowanie z takiej ilości wolnego miejsca nie kosztuje nas praktycznie nic, bo współczesne aplikacje zajmują co najmniej setki megabajtów.