Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2021 in Różne |

Poznajemy płytę główną komputera

Płyta główna jest podstawowym elementem komputera, na którym są montowane podzespoły komputera. Przy samodzielnym kompletowaniu komputera stacjonarnego ważne jest, żeby wybrać dobrą płytę główną, która jest pewnym fundamentem prawidłowego funkcjonowania całego komputera.

Jak jest zbudowana płyta główna?

Dla osób, które nie znają się na informatyce, nie wiedzą, jakie komponenty wybrać do swojego komputera. Rozwiązaniem tego problemu jest głęboka analiza tematu. Można też skorzystać z pomocy specjalisty, który wyjaśni zagadnienie płyta główna definicja i wiele innych pojęć, które są dla nas niezrozumiałe. Nie musisz znać dokładnej architektury komputera, warto się skupić na konstrukcji komponentu. Płyta główna jest po prostu obwodem drukowanym, zbudowana z wielu elementów elektronicznych. Wraz z postępem technologii zaczęto instalować w komputerach coraz mniejsze części, przekładając się na mniejsze koszty sprzętu. Płyta główna opiera swoje działanie na tzw. mostkach, tworzące tzw. chipset. Pełni on funkcję kontrolera pamięci, łącząc go bezpośrednio CPU za pomocą magistrali lub złącza Hyper Transport. Płyty główne dzielą się na kilka kategorii: ATX, BTX, LPX, NLX i WTX. Różnice pomiędzy nimi wynikają z ich rozmiaru oraz ułożenia poszczególnych elementów.

Funkcje płyty głównej

Płyta główna definicja zespala wszystkie elementy komputera ze sobą. Na płycie głównej są montowane takie podzespoły jak karta graficzna, pamięć RAM, procesor, dyski twarde i wiele innych. Od modelu płyty głównej zależy, jak wydajny będzie komputer. Wybierając płytę główną, powinniśmy sugerować się gwarancją osiągnięcia niezawodnego działania. Płyta główna będzie zatem zależeć od przeznaczenia komputera. Użytkownicy korzystający z podstawowych funkcji systemu operacyjnego mogą wybrać płytę główną, na której zostaną zainstalowane słabsze komponenty. Inaczej jest w przypadku użytkowników, którzy uwielbiają wirtualną rozrywkę lub ich praca naukowa wiąże się z projektami z dziedziny sztucznej inteligencji. Wtedy najlepiej wybrać dobrą płytę główną, dzięki której maksymalnie zostanie wykorzystana wydajność komputera.

Ceny płyt głównych pomiędzy producentami będą się od siebie niewiele różnić. Produkty średniej klasy zawierają dużo więcej usprawnień niż te niskiej klasy. We wszystkich przedziałach cenowych wysoką pozycję zajmuje firma MSI, która od lat może się pochwalić małą awaryjnością płyty głównej oraz zadowoleniem klientów. Wybór płyty głównej z doradcą czy bez powinien być przemyślaną decyzją.