Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 1, 2021 in Internet |

Rozszerzenie pliku CSS – czyli co?

Co to takiego plik css?

CSS stanowi akronin kaskadowego arkusza stylów. Pliki, które zapisane są przy pomocy tego właśnie rozszerzenia służą do formatowania treści znajdującej się na powiązanej stronie internetowej. Zwykle plik css kojarzony jest z witrynami internetowymi, które napisane zostały w językach programowania HTML i XHTML, jednak na nich zastosowanie się nie kończy, ponieważ pliki css użyte mogą być także do dowolnego typu dokumentów XML. W poszczególnych plikach css zawarte są takie właściwości, które określają sposób, w jaki wyświetlane będą poszczególne elementy HTML na powiązanej stronie internetowej. Do elementów tych zalicza się na przykład kolor, czcionka, jej rozmiar, odstęp pomiędzy poszczególnymi liniami, ramki i tak dalej. Pod wieloma względami plik css podobny jest do plików szablonów, na podstawie których użytkownicy sieci tworzyć mogą wiele stron o podobnym działaniu oraz wyglądzie, zamiast każdoradowo zaczynać od zera.

W jaki sposób otworzyć pliki css?

Aby otworzyć plik zapisany przy pomocy css należy jak w przypadku innych plików dwukrotnie kliknąć w jego ikonę. Wówczas system powinien otworzyć go w obsługującej go aplikacji domyślnej. Niestety nie zawsze aplikacja taka jest dostępna w danym urządzeniu, dlatego plik nie otwiera się. Aby rozwiązać ten problem należy pobrać i zainstalować odpowiednie oprogramowanie, na przykład Adobe Dreamweaver. W następnej kolejności plik css należy skojarzyć z daną aplikacją manualnie. Aby to zrobić należy kliknąć na dany plik prawym klawiszem myszy i wybrać z menu opcję „Otwórz za pomocą”. Następnie kliknąć w „Wybierz inną aplikację” – „Więcej aplikacji” – „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskazać miejsce, w którym aplikacja została zainstalowana. Na konieć należy zaznaczyć i potwierdzić opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CSS” – wówczas każdy plik o rozszerzeniu css otwierać się będzie w tym programie bezpośrednio po dwukrotnym kliknięciu myszą.
Pliki css są niezwykle użyteczne i tak naprawdę niezbyt skomplikowane w obsłudze. Oczywiście napotkać można na różnego rodzaju problemy, jednak nie należy się nimi zniechęcać a raczej poszerzać swoją wiedzę i umiejętności ta, aby dojść do perfekcji. Jeśli jednak nie będziemy w stanie poradzić sobie z tym zagadnieniem warto skorzystać z pomocy specjalistów IT, którzy mogą nie tylko nam pomóc, ale też przeszkolić nas z tego zagadnienia. Oczywiście organizowane są też specjalne szkolenia, na których zapoznać się można także z tym zagadnieniem.