Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 21, 2021 in Internet |

Język HTML

HTML – który z użytowników Internetu nie spotkał się z tym skrótem? Czy jednak na pewno wiemy, co się pod nim kryje i czemu służy? Zacznijmy od początku…

Co to jest język HTML?

Sam skrót HTML oznacza HyperText Markup Language, czyli tłumacząc na polski – hipertekstowy język znaczników. Oczywiście w dalszym ciągu jest to dość zawiłe pojęcie, które nie tłumaczy, co to jest język HTML. Mówiąc najprościej – jest to specyficzna forma języka używanego do tworzenia stron internetowych. Początki tego języka sięgają do roku 1980 i związane są z osobą Tima Bernersa-Lee, fizyka zatrudnionego w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To właśnie ten człowiek stworzył pierwszy projekt hipertekstowy nazwany ENQUIRE. Projekt ten umożliwił późniejsze pojawienie się stron www, bez którch mało kto jest sobie dziś w stanie wyobrazić życie. Pierwszą funkcją, którą pełnić miał ENQUIRE było dzielenie się dokumentami pochodzącymi z badań naukowych. Użutkownicy korzystający z tego rozwiązania mieli możliwość wglądu da dokumentów bez względu na to, w którym miejscu na ziemi się znajdowali. Od rewolucji technologicznej było więc już o krok. 10 lat później Berners-Lee zaprezentował projekt, nad którym pracował z Robertem Cailliau – była to pierwsza internetowa przeglądarka oparta na hipertekstowych systemach informacyjnych. Nazwano ją WorldWideWeb (W3). Rok później, w 1991 stworzona została specyfikacja HTML z 22 znacznikam, która to stanowiła podwaliny do języka, którym posługujemy się obecnie.

HTML – czyli co?

Jak już wspomniano język HTML służy do tworzenia stron internetowych. Język ten pozwala na opisanie informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając poszczególnym fragmentom znajdującego się tam tekstu znaczenie semantyczne. Formułuje elementy takie jak nagłówki, akapity, listy czy hiperłącza, osadza także w treści różnego rodzaju pliki – zdjęcia, dokumenty, dźwięki. To dzięki HTML poszczególne dokumenty w taki a nie inny sposób wyświetlane są przez przeglądarki internetowe. Osoby zainteresowane tworzeniem stron www – czy to zawodowo, czy dla celów prywatnych, na przykład stworzenie własnego bloga czy sklepu internetowego – koniecznie muszą poznać język HTML i sposób, w jaki należy go używać. Oczywiście w sieci dostępnych jest mnóstwo informacji na ten temat, dostępne są także bezpłatne szkolenia czy tutoriale. Najlepiej jednak wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez specjalistów w tej dziedzinie, którzy nie tylko w przystępny sposób wyłożą wiedzę, ale też pomogą nam rozwinąć umiejętności.