Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2021 in Różne |

Jak sprawdzić wydajność karty graficznej?

Karta graficzna jest jednym z podstawowych komponentów, dzięki którym działa komputer. Pracując na tzw. pececie, czyli komputerze osobistym ważna jest dla nas wydajność karty graficznej, zwłaszcza w kontekście jej wydajności. Jak sprawdzić wydajność karty graficznej? Zapoznaj się z kilkoma sposobami.

Narzędzia systemowe

Sprawdzenie wydajności karty graficznej możliwe jest poprzez wbudowane oprogramowanie, a jego przykładem jest znany nam menedżer zadań. Dostęp do niego możemy uzyskać poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Alt+Ctrl+Delete lub klikając prawym przyciskiem myszy na pasku narzędzi, klikając na opcji Menedżer Zadań. W zakładce wydajność znajdziemy wykres wydajności kart graficznych. Dane dostarczone przez to narzędzie mimo wszystko jest dosyć powierzchowne, dlatego polecane jest bardziej zaawansowane oprogramowanie do tego celu.

Programy monitorujące

Dokładniejsza analiza naszej karty graficznej jest możliwa dzięki użyciu programów monitorujących. Oprogramowanie tego typu wyświetla aktualną liczbę klatek, które są generowane przez karty graficzne. Bardziej zaawansowane opcje wygenerują wykres wydajności kart graficznych. Ponadto, oprogramowanie pozwoli na skontrolowanie wszystkich elementów wchodzących w skład komputera, nie tylko w kontekście samych kart graficznych. Niektóre aplikacje do nagrywania rozgrywki mają funkcję wyświetlania aktualnej liczby klatek jak na przykład stary, dobry Fraps.

Benchmarki

Programy, które testują wydajność kart graficznych to tzw. benchmarki. Program testuje wszystkie podzespoły komputera i generuje odpowiedni raport. Każdemu komponentowi są przyznawane odpowiednie punkty. Swoją kartę graficzną możemy porównać z innymi. W kategorii programów typu benchmark liderem od lat jest 3D Mark. Zdarza się, że właśnie to oprogramowanie jest używane przez profesjonalnych recenzentów w kategorii sprzętu komputerowego. Jeśli nie chcemy zgłębiać wiedzy aż tak profesjonalnego oprogramowania do przeprowadzania testów, wystarczy program OCCT, który jest wydawany na darmowej licencji. OCCT jest także w pewnym stopniu skomplikowany, ale jego zaletą jest to, że jest w pełni darmowy.

Przeprowadzenie testów swojej karty graficznej jest bardzo istotne, nie tylko w kontekście wydajności w grach komputerowych, ale na przykład pracy naukowej ze sztuczną siecią neuronową. Wybranie odpowiedniej karty graficznej jest ważne w kontekście aktualnej lub przyszłej pracy. Naukowcy cenią komputery z wysoką wydajnością nie dlatego, że uwielbiają cyfry, ale ich udowadniają, że ich współpraca z przemysłem naprawdę ma sens.