Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 2, 2021 in Internet |

Co to jest taktowanie pamięci RAM

Pamięć RAM i jej znaczenie

Pamięć RAM (inaczej mówiąć pamięć o dostępie swobodnym, pamięć główna) gdzie RAM jest skrótem od angielskich słów Random-Access Memory to nic innego jak pamięć operacyjna komputerów. Jest to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej i jeden z najważniejszych elementów każdego komputera i laptopa. Wpływa na szybkość i płynność działania, a tym samym na nasz komfort. Dane w pamięci operacyjnej nie są zapisywane na stałe. Służy ona do zapisywania aktualnie wykonywanych czynności, dzięki czemu możemy sprawnie korzystać z komputerów stacjonarnych i laptopów. Oczywiście im większa pamięć RAM, tym wszelkie procesy wykonywane będą szybciej, dlatego wybierając sprzęt, z którego zamierzamy korzystać warto zwrócić na nią uwagę i dostosować ją do naszych potrzeb i oczekiwań. Zbyt mała pamięć może znacznie utrudnić nam wykonywanie różnych czynności, zbyt duża jednak może być w naszym przypadku zupełnie zbędna, a sporo nas będzie kosztować. Generalnie jednak warto pamiętać, że w tym wypadku więcej to lepiej niż mniej.

Jak sprawdzić dostępną pamięć RAm?

Istnieje bardzo dużo sposobów na to, aby sprawdzić ilość pamięci RAM w naszym komputerze. Najprościej i najszybciej można sprawdzić to za pośrednictwem Menadźera Zadań. Aby go otworzyć wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybrać go z rozwiniętego menu. Następnie wybieramy “Więcej szczegółów”, potem w opcjach znajdujących się u góry wybieramy “Wydajność”. Po lewej stronie u góry znajdziemy “Pamięć”. Tam uzyskamy więcej szczegółów dotyczących naszej pamięci RAM.

Taktowanie pamięci RAM ddr3

Poza sama ilością pamięci operacyjnej duże znaczenie ma także taktowanie pamięci RAM ddr3. O co konkretnie chodzi? Taktowanie, podobnie jak w przypadku procesorów określane jest w MHz. Im wyższa jest częstotliwość taktowania tym pamięć będzie szybsza. Wszystkie procesy odbywające się za pośrednictwem naszego komputera realizowane będą szybciej, wszelkie programy natomiast uruchamiać się będą krócej. Taktowanie można sprawdzić podobnie jak pamięć – w ostatnim kroku zamiast pola “Pamięć” kliknąć musimy na “Szybkość”. Oczywiście w przypadku kości pamięci, jak i innych podzespołów w naszych sprzętach dochodzi do szybkiego rozwoju technologicznego. Do niedawna standardem były kości DDR3, obecnie jednak pojawiła się nowa generacja – kości DDR4, w przypadku których taktowanie jest znacznie większe. Dostepność sprzętów opartych na DDR3 jest obecnie coraz mniejsza, jednak ciągle można się z nimi spotkać.