Podstawowe znaczniki HTML
HTML (ang. HyperText Markup Language) jest określany jako język programowania lub po prostu język znaczników. W środowisku programistycznym język HTML często jest tematem rozmów, a czasami nawet żartów. Czym jest HTML? Jakie posiada podstawowe znaczniki?
Strona pełna znaczników
Strona internetowa wypełniona jest znacznikami, bez nich nawet by nie istniała. Działa to w ten sposób, że przeglądarki interpretują kod napisany w HTML, wyświetlając treści, które są zrozumiałe dla użytkowników. Jednak nie sam HTML odpowiada za wygląd strony, tylko kaskadowe arkusze stylów (CSS). Język html znaczniki są zatem fundamentem, na których buduje się strony internetowe. Znaczniki HTML są inaczej zwane tagami, które umieszcza się wewnątrz ostrych nawiasów. Pomiędzy nawiasami znajduje się treść, którą chcemy umieścić na naszej stronie interntowej. W niektórych edytorach kodu (np. Visual Studio Code) znaczniki tworzone są w sposób automatyczny, dzięki czemu nie zapomnimy o ich domknięciu.
Najważniejsze znaczniki HTML
Warto wymienić kilka znaczników HTML, bez których nie powstanie żadna strona internetowa. Język html znaczniki posiada jako podstawę tag DOCTYPE html wskazuje, że mamy do czynienia z dokumentem pisanym w tym języku. Otwarcie dokumentu rozpoczyna się w momencie umieszczenia znacznika html za linijką DOCTYPE. Kolejny znacznik head to sekcja, w której umieszczane są wszystkie informacje o stronie. W tej sekcji umieszcza się także słowa kluczowe, aby strona była lepiej widoczna w wyszukiwarkach. W tagu meta umieszczane są infomracje o kodowaniu strony, dla języka polskiego będzie to UTF-8. Kolejnym znacznikiem jest title, czyli tytuł strony. Ten tekst jest wyświetlany tylko na karcie przeglądarki. Znacznik link służy do podłączania innych arkuszy stylu, bez których strona internetowa nie będzie działała w stu procentach (niektóre elementy mogą się rozjechać). Znacznik script służy do podpinania skryptów napisanych w języku Javascript. W znaczniku body jest umieszczana cała zawartość strony, w tym paragrafy, nagłówki, pasek menu czy też zdjęcia.
Każdy programista spotkał się z HTML, chociażby na informatyce w szkole. Zrozumienie składni języka jest proste. Wymagane jest zrozumienie stosowania znaczników oraz ich przeznaczenie. Edytowanie kodu jest możliwe za pomocą zwykłego notatnika, ale także bardziej profesjonalnych narzędzi jak Visual Studio Code. Jeśli chcemy stworzyć bardziej profesjonalną stronę, to prawdopodobnie będziemy musieli sięgnać po Angulara, Reacta lub inne języki do tworzenia stron responsywnych, które są teraz standardem.
Najnowsze komentarze