Pages Menu
TwitterRssFacebook
 

Categories Menu
Sprzedaż.
W dzisiejszych czasach w naszym społeczeństwie panuje ogromny konsumpcjonizm. Coraz więcej kupujemy i niestety większość z zakupionych przedmiotów nie jest nam do końca potrzebnych. Często pochopnie podejmujemy
Skrót HTML - co się za nim kryje?
Każda osoba, która miała w swoim życiu do czynienia z komputerem i siecią internetową z pewnością spotkała się z pojęciem HTML. Czy jednak każda z tych osób wie, co oznacza skrót HTML?
SEM- marketing na miarę reklamy
SEM, co to takiego?
Marketing jest obecny we wszystkich wyszukiwarkach internetowych to inaczej (Search Engine Marketing-SEM). Obecnie jeden z popularniejszych sposobów dotarcia do klientów
Internet, gazeta...
Co Cię interesuje? Samochód, dom, mieszkanie, a może ciuchy? Poszukujesz pokoju czy też lokalu do wynajęcia? A może interesują Cię oferowane usługi stolarskie, wykończeniowe?

Biała Podlaska ogłoszenia

Biała
Responsywne strony internetowe - Gdańsk
Internet to miejsce, gdzie każdy może znaleźć dla siebie przestrzeń. Niektórym wystarczą portale internetowe, gdzie mogą założyć konta do kontaktu ze znajomymi i współpracownikami.
Poradnik dla początkujących informatyków
Każdy użytkownik komputera osobistego kiedyś będzie musiał zadać sobie pytanie: Jak sprawdzić moje IP?

 

 
Sprawdzenie swojego IP w systemie Windows jest bananie
SEO linkowanie wewnętrzne. Ważne informacje z zakresu linkowania - linki na stronie
Każdy z nas kiedyś spotkał się z linkowaniem - zajmując się reklamą, nawet i mało profesjonalną, dość szybko będziemy wiedzieli, o co

Posted by on Paź 11, 2021 in Internet |

Co to jest procesor?

Co to jest procesor?

Każdy z nas nie raz już słyszał słowo procesor w komputerze, niewiele osób jednak tak naprawdę wie, czym on jest i do czego służy. Ponieważ jest on swego rodzaju mózgiem komputerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektrycznych warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Czym jest procesor w komputerze i za co odpowiada?

Procesor w komputerze – z języka angielskiego Central Processing Unit – to nic innego, jak niewielka centralna jednostka obliczeniowa. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny. W zdecydowanej większości przypadków ma on kształt niewielkiego kwadratu. Z jednej strony znajduje się blaszka, na której nadrukowane jest logo producenta. Może być to na przykład Qualcomm bądź Intel. Z drugiej strony procesora znajdują się natomiast sterczące oraz dość gęsto ułożone „nóżki” z metalu, stanowiące wyprowadzenia służące do tego, aby urządzenie przyłączone zostało do płyty głównej. Oczywiście procesory wykonane są z materiałów bardzo zaawansowanych technologicznie, tylko tak bowiem pełnić mogą szereg swoich funkcji. Najważniejszym elementem jest monokryształ krzemu. Znajdują się na nim warstwy z półprzewodników. Obwody procesorów, układy sterujące, jednostka arytmetyczna oraz zespół rejestrów wykona są natomiast z aluminium lub miedzi. Wymienione elementy składowe odpowiadają za prawidłowe przetwarzanie danych. Analizowanie informacji za pomocą szybkich i logicznych obliczeń arytmetycznych i przesyłanie ich do pamięci komputera jest głównym celem pracy procesorów. Za co konkretnie odpowiadają te urządzenia? Aby komputer, laptop bądź smartfon mogły właściwie funkcjonować niezbędne jest użycie procesora. Ma on za zadanie koordynacje wszystkich innych podzespołów. Kolejną funkcją procesorów jest prawidłowe przeprowadzanie wszystkich procesów zachodzących podczas pracy.

Procesor w komputerze – najważniejsze parametry

Wydajność poszczególnych procesorów uzależniona jest od wielu różnych parametrów. Do najważniejszych z nich należą – ilość rdzeni (pierwsze procesory miały wyłącznie jeden, obecnie standard to sześć rdzeni), częstotliwością taktowania (czyli szybkość danego urządzenia), architektura procesora (32 bądź 64 bitowa) oraz zintegrowana karta graficzna. Każdy z tych elementów wywiera duży wpływ na pracę procesora, a tym samym urządzenia elektronicznego, do którego jest on podłączony. Od wyboru odpowiedniego procesora zależeć będzie praca naszego komputera, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, w jakim celu ma on być głównie wykorzystywany i na tej podstawie dokonać wyboru.